eclair94
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Eclair
 
Eclair
 
Sea & Ocean
 
A halak
A halak : Halak szerepe a vizekben

Halak szerepe a vizekben


A vizek életében a halak jelenléte rendkívül fontos. Élettevékenységeik folytán a vízi ökoszisztémákban eltérő anyagforgalmi utak jönnek létre, ezáltal meghatározni, vagy befolyásolni képesek élőhelyük jellemzőit. Tehát míg egy adott víztér bizonyos tulajdonságai (földrajzi fekvés, fizikai, kémiai tulajdonságok, stb.) meghatározzák a halfaunát minőségi és mennyiségi értelemben egyaránt, addiga halállomány szerkezete és mennyisége alapvetően befolyásolja mind a természetes, mind a mesterséges vízterek környezeti állapotát (top down szabályozás). Hatásuk egyrészt az adott víztér halpopulációinak tömegviszonyaitól, másrészt a különböző halfajokhoz tartozó populációk egymáshoz viszonyított arányától függ.

A természetes vizekben az élőhelyi adottságok nagymértékű romlása miatt, a szaporodási területek beszűkülésével, nagymértékben csökkent a halállományok természetes szaporodási lehetősége. A kedvezőtlen változásokhoz hozzájárul az adventív fajok elterjedése, amelyek táplálék- és élőhelyi konkurenciájukkal szintén háttérbe szorítják az őshonos fajokat. Az új fajok benépesülésével jelentősen módosulhat a halfauna és az eredetitől eltérő élőhely alakul ki.


Mára rendkívül fontos a természetes víztereken a hasznosítási formák integrációja, amiben kiemelt szerepet kell kapnia a halgazdálkodásnak és a természetvédelemnek a vízterek jó ökológiai állapotának fenntartása érdekében.

A természetes vízi halállományok fenntartása érdekében mára elengedhetetlen bizonyos fajok okszerű telepítése. Fontos azonban, hogy a telepített halfajoknak, azok arányának illeszkednie kell az ott honos állományszerkezethez. A telepítések önmagukban azonban nem jelenthetnek elegendő megoldást a halállományok fenntartására. Fontos felismerni az ok-okozati összefüggéseket. A jelenlegi igen rossz állapotot alapvetően nem a túlhasználat, hanem a megfelelő élőhelyi adottságok megszűnte okozza. Emiatt kiemelt jelentőségű és a jelenleginél jóval nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a vízi- és az ezzel összefüggésben álló vizesélőhelyek helyreállításának, környezeti adottságaik javításának. A vízi ökoszisztéma fenntartása érdekében azonban nem csak a halállományok mennyiségét kell figyelembe venni, igen fontos, hogy a fennmaradjon az adott víztérre jellemző fajok együttese. A természetvédelem erre a problémára próbál megoldást találni a veszélyeztetett fajok védelmével, valamint az élőhelyek védelmével. Ez utóbbi fontosságát újra hangsúlyozni kell, hiszen a halközösségek védelmét kizárólag az élőhelyek megóvásával, alapvetően az ívóhelyek kiterjedésének, változatosságának növelésével lehet megnyugtatóan kezelni.


A hazai természetvédelmi jogszabályok közül legfontosabbként kell kiemelni az 1996. évi LIII. törvényt a "természet védelméről". A 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet "a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről" tételesen sorolja fel a védett és fokozottan védett halfajokat, megadja természetvédelmi eszmei értéküket. A hazai jogszabályok mellett nemzetközi előírások is érvényben vannak Magyarországon. Ezek közül a halak szempontjából legfontosabbak az 1990/7. Nemzetközi Szerződés az ún. Berni Egyezmény, amelynek célkitűzése, hogy megvédje a vadon élő növényeket, állatokat és azok természetes élőhelyeit. A 2003. évi XXXII. törvényben ratifikált „A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről” szóló Washingtoni egyezmény. „A természetes élőhelyek és vadon élő növény- és állatvilág megőrzéséről” szóló 92/43/ Európa Tanácsi Irányelv, az ún. Élőhelyvédelmi Irányelv (1. táblázat). A táblázatban – bár nem természetvédelmi, hanem halászati jogszabályok alapján – feltüntettük a fogási tilalmi időket, valamint a legkisebb kifogható méretet, mivel úgy véljük, hogy ez, legalábbis bizonyos esetekben összhangban van a védelmi célokkal.


1. táblázat

Fajnév Hazai védettség (13/2001) Eszmei érték Méret korlátozás Tilalmi idő Élőhelyvédelmi Irányelv Berni Egyezmény Washingtoni egyezmény
Eudontomyzon danfordi fokozottan védett 100 000 -
II. III.
Acipenser ruthenus - - 45 cm 03.01. – 05.31. V. III. II.
Anguilla anguilla - - -



Rutilus rutilus - - -



Rutilus pigus védett 10 000 -
II., V. III.
Ctenopharyngodon idella - - 40 cm



Scardinius erythrophthalmus - -




Leuciscus cephalus - -




Leuciscus idus - -




Phoxinus phoxinus védett 2 000




Aspius aspius
- 40 cm 03.01. – 04.30. II.,V. III.
Leucaspius delineatus védett 2 000


III.
Alburnus alburnus - -




Alburnoides bipunctatus védett 2 000


III.
Blicca bjoerkna - -




Abramis brama - -




Vimba vimba - -


III.
Chondrostoma nasus - -


III.
Tinca tinca - -




Barbus barbus - - 40 cm 05.02. – 06.15. V.

Barbus peloponnesius fokozottan védett 100 000

II., V. III.
Gobio gobio védett 2 000




Gobio albipinnatus védett 10 000

II. III.
Pseudorasbora parva - -




Rhodeus sericeus védett ?

II III.
Carassius carassius - -




Carassius auratus - -




Cyprinus carpio - - 30 cm 05.02. – 06.15.


Hypophthalmichtys molitrix - -




Barbatula barbatula védett 2 000




Misgurnus fossilis védett 2 000

II. III.
Cobitis elongatoides védett 2 000

II. III.
Silurus glanis - - 50 cm 05.02. – 06.15.
III.
Ameiurus melas - -




Salmo (trutta) fario - - 22 cm 10.01 – 12.31


Umbra krameri fokozottan védett 100 000

II. II.
Esox lucius - - 40 cm 02.15 – 03.31


Lota lota - -




Lepomis gibbosus - -




Perca fluviatilis - -




Gymnocephalus cernuus - -




Gymnocephalus baloni védett 2 000

II., IV., V. III.
Sander lucioperca - - 30 cm 03.01. – 04.30.


Sander volgensis - - 20 cm 03.01. – 05.31.
III.
Zingel zingel fokozottan védett 100 000

II., V. III.
Zingel streber fokozottan védett 100 000

II. III.
Proterorhinus marmoratus védett 2 000


III.
Neogobius fluviatili - -


III.
Perccottus glehni - -






Az emberi beavatkozások legkorábbi nyomai a rézkorból valók. Jelentősebb tájátalakítással kb. az V. századtól kezdődően lehet számolni, emlékei a vízelvezető-védelmi funkciót ellátó árkok, sáncok, győrök, valamint a szintén több funkciós cégék.


A Kárpát-medencében a halászati tevékenységre utaló nyomokat már a honfoglalás előtti időkből is találunk. A halászat a honfoglaló magyarok számára azonban jóval többet jelentett egyszerű halfogási tevékenységnél. A kor embere a természeti erőforrások felerősítésével, a mainál valószínűleg lényegesen kedvezőbb hatásfokkal fordította saját hasznára a vízjárta területeket, vagyis kis ráfordítással a természeti erőforrások csökkentése nélkül állította elő javait. A folyó völgyekben az ártéren található elhagyott medreket összekapcsolta a terület szemisztatikus, illetve efemer víztereivel, egységes vízrendszert hozva ezzel létre. A gazdálkodás alapját az évenkénti árvizek szolgáltatták, amelyek a folyót kísérő természetes magaspartokon - övzátonyokon - keresztül képzett átvágásokon ún. fokon keresztül öntötte el a mélyebb fekvésű területeket, illetve ezeken keresztül jutott vissza az anyamederbe. Mivel az árasztás alulról történt, a hordalék jelentős része már a fokoknál lerakódott, amit rendszeres kotrással tartottak karban. A vízszabályozás így nem az árvíz gyors levezetésével, hanem annak szabályozott szétterítésével történt. A haszonvételek széleskörűek voltak, aminek csak egyik része volt a halászat, de magukba foglalták az állattartás, a növénytermesztés és a gyümölcs termesztést is. Ezt a komplex haszonvételi rendszert ártéri-, vagy fokgazdálkodásnak nevezzük. Az ártéri gazdálkodás a XV-XVI. században indult hanyatlásnak, melynek első mozzanatai a fokok, csatornák eltömődése volt. Érdekesség, hogy a Kárpát-medence nagy részén csak ettől az időszaktól beszélhetünk a folyók által meghatározott területek nagymértékű elmocsarasodásáról. A viszonylag gyors változások valószínűsíthetően legfontosabb okai a demográfiai oldal mellett az ártéri erdők területi arányának nagymértékű csökkenése, valamint a vízi malmok megjelenésével megszaporodó mesterséges gátak voltak.


A Magyarországi vízterek halbősége azonban nem a fok rendszer összeomlásával, hanem a XIX. századi folyam szabályozások következtében szűnt meg. A szabályozások hatására mind az ívó helyek, mind a táplálkozó helyek kiterjedése drasztikusan csökkent, tulajdonképpen a gátak közötti területekre szorult vissza. A szabályozások után már néhány évvel jelentősen csökkent nagyobb vizeink mentén is a halászbokrok száma.


Mára a természetesvízi halgazdálkodás a természetes vízterek környezeti állapotának romlása, ezzel összefüggésben a halbőség megszűnése, valamint a vizek újabb típusú hasznosítási igénye (horgászat, turizmus) következtében hanyatló. Az egyedülállóan gazdag magyar halászati kultúra fokozatosan eltűnik. A természetes vizekre elsősorban jellemző kisszerszámos halászat a megfelelő halállomány utánpótlás nehézsége (vízminőségi probléma, ívóhelyek megszűnte) miatt egyre nehezebben végezhető gazdaságosan. A biodiverzitás csökkenése pedig épp a természetes vízi halászat előnyétől, a fajgazdag választéktól fosztja meg a gazdálkodót. Ráadásul a mai piaci igények nem kedveznek a kisebb mennyiségű, változatos terméket kínáló halászoknak.


A hazai halgazdálkodás másik, igen nagy hagyományokkal rendelkező ága a halastavi gazdálkodás. A tógazdasági haltermelés feltételeinek kialakítása, hasonlóan a többi állattenyésztési ágazathoz, elsősorban a termelés biztonságosabbá tétele érdekében történt. Az első halastavakat a XV. században hozták létre Bajorország, Szászország, valamint Csehország területén. Magyarországon is már a korai időkből vannak emlékek – elsősorban az apátsági területeken – halastavak létéről. Ezek mellett a vízfolyások mentén kialakított „halasok” jelentik a tervszerű tógazdálkodás kiinduló pontjait. A XIX. század végétől a természettudományos ismeretek rendkívüli mértékű bővülése teremtette meg az alapját a korszerű tógazdálkodásnak, amely egyúttal a jelenleg is gyakorlatban lévő tógazdasági technológia alapjait jelenti. A XX. században a mezőgazdaság gépesítése a tógazdálkodást is elérte, azonban ez, és a nagyüzemi jellegű termelés – épp a halászati ágazat jellegéből adódóan – soha nem érte el a többi ágazatra jellemző szintet. A tógazdálkodás a mai napig követi a „bölcs hasznosítás” elvét, vagyis a termelés volumenének és biztonságának növelése mindig csak az adott természeti rendszerbe illeszkedve a természeti erőforrások fel- és nem kihasználásán alapul oly módon, hogy a termelés során a természeti erőforrások újra termelődnek. Így a tógazdasági haltermelés a fenntartható mezőgazdasági haszonvétel tipikus példája. Ez a tény alapvető sajátsága a jelenkori tógazdálkodásnak.


A halastavi haltermelés során a tógazdasági munkaműveleteknek köszönhetően a természetestől meghatározott elemekben eltérő, ún. halastvai ökoszisztéma jön létre. Ennek jellemzője a mesterségesen magasan tartott trofitási szint oly módon, hogy a bevitt tápanyag jelentős része a céltermékként előállított hallal a rendszerből kivételre kerül. Emiatt ez a rendszer a természetes vízi rendszerekkel ellentétben ökológiai szempontból kvázi egyensúlyi állapotban van. Fontos sajátja a halastavi rendszereknek a planktonikus élet túlsúlya, amely a könnyen felvehető oldott tápanyagokra épül. Ezt az állapotot maga a megfelelő nagyságú halállomány tartja fenn, a mesterséges beavatkozások (pl. tókaszálás, trágyázás) csak ennek alapfeltételeit teremtik meg. Jól jelzi ezt az a tény, hogy megfelelő nagyságú ponty népesítő anyag kihelyezése nélkül a feltöltött tavakban három-négy év elegendő homogén nádas-, vagy bokorfüzes társulások kialakulásához. A fokozott tápanyag bevitel következtében a halastavak a természetesnél nagyobb mennyiségű élőlényt képesek eltartani. Szintén a természetes állóvizektől eltérő sajátsága a halastavaknak az éves lecsapolások, feltöltések rendje, mivel ezek egyrészt minden évben rendszeresen bekövetkeznek, másrészt a halászatok időbeli eltéréseinek köszönhetően a különböző állapotok (száraz, tocsogós, nyílt vizes) viszonylag kis területen azonos időben, ráadásul hosszabb ideig fennállnak, így rendkívül gazdag élőhelykomplex alakul ki.

 
Music
 
Time

 

 
Date
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Link
 
Eminem - Beautiful

 


 
 
Parkour
 
My Home
 
Életmód
 
Angol idézetek
 
<3<3<3<3<3<3<3<3<3
 
Idézetek:DD
 
Carmen Electra
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Halacska

 

 
Cursor

 

 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!