Történet röviden
Egy francia katona- vagy tűzoltótiszt, különböző akadályokat állított a kiképzésen az emberek elé. Megmutatta a fiának, David Belle-nek, akinek megtetszett a dolog, ezért elkezdett erdőben gyakorolni. Mikor a 80-as évek végefelé beköltöztek a városba, alkalmazkodott az új környezethez. Többen is társultak hozzá (többek között Sebastian Foucan) és megalkották az első csapatot, aminek a Yamakasi nevet adták. Később, amikor Luc Besson felfigyelt rájuk és filmet akart csinálni, akkor Belle nem nézte jó szemmel a dolgot, ezért nem is szerepel benne. Akkor távolodtak el egymástól, mivel ez a helyzet más más filozófiát váltott ki a tagokból. A "sport" kettészakadása is itt kezdődött el, lásd később: parkour és freerun közti különbség. Később Belle is belevágott a reklámos és filmes témákba, és őt is láthatjuk szaltózni, de (a tévhitekkel ellentétben) ez nem azt jelenti, hogy a parkourban vannak szaltók. Aki eddig ezt így gondolta, gondoljon bele: ha David focizott néha akkor a parkourban van labda???
Parkour
Akadályok gyors és gördülékeny leküzdése. Hogyan jussunk el leghamarabb A pontból B pontba. Ennyi. Nincs benne szaltó, forgás, nincs benne kézenállás vagy zászló, csak a folyamatos haladás. A parkour nem a trükközésről szól, hanem a haladásról. Folyékonynak lenni, mint a víz, megállás, megtorpanás nélkül haladni.
Freerun
Amikor szaltók, forgások (spinek) és hasonlók kerülnek a pk-ba, azt hívjuk freerun-nak. Itt a hangsúly nem csak azon van, hogy haladjon a traceur (így hívják aki parkourozik), hanem azon is, hogy jól nézzen ki a dolog. Szerintem ezt részletezni nem kell, mindenki látott már ilyen videót, vagy legalább tudja mi az, hogy szaltó :)
StreetStunt
Az egész csak annyit jelent, amit maga a szó, hogy utcán trükközés. Ha lementek a haverokkal és szaltóztok órákon át egy téren, parkban vagy az utcán, az streetstunt. Semmi parkourra utaló jel, csak aktobatika urbán környezetben.
Filozófia
Röviden tömören, ahogy olvashattuk is "az akadályok gyors és gördülékeny leküzdése". Egy igazi traceur, a lelki akadályokkal is így van. Könnyen veszi őket, nem emészti magát, gyorsan és gördülékenyen megoldja.
FOKOZATOSSÁG!!!
Egy parkouros nem attól parkouros, hogy magasról ugrál. Egy parkouros nem vakmerő. Megfontolt, tisztában van a saját képességeivel és tudja h mit csinál. Például vegyünk egy nagy precízt magasan, teszem azt, két lapos tetejű ház közel egymáshoz. Nem akkor vagy parkouros ha át bírod ugrani, hanem ha TUDOD hogy átbírod ugrani VAGY ha nem vagy benne biztos és előtte leméred és megugrod a földön VAGY ha tudod hogy nem bírod átugrani, ezért meg sem próbálod.
FEGYELEM! Nem próbálod meg a tetőt, mert tudod jól, hogy nincs meg. Lemérted a talajon, és tényleg nincs meg, és nem emészted magad emiatt sem. Egy igazi traceur csak önmaga miatt edz! Nem a szomszéd srácnál kell jobbnak lenned hanem önmagadnál. Nem a szomszédsrác precízéhez képest kell nagyobbat ugranod, hanem a sajátodhoz képest.
Átvitt értelemben, egy traceur célja, hogy minden nap egy picivel nagyobbat ugorjon mint tegnap.
A parkour stílus
Ahogyan az emo-k öltözködnek, viselkednek, amilyen zenét hallgatnak stb, úgy a parkourosoknak is megvan a maguk stílusa. NEM KELL azt tenned amit a többi pk-snak, csak a látottakat írom le. Öltözék alapjáraton sportos (milyen meglepő:)), zeneileg pedig a többség a rap, hiphop, dnb, breakbeat felé orientálódik (és ezek alfajai felé). Ez könnyen leszűrhető a videók alatt hallható zenékből is.
Edzéshez öltözet
Cipő: ahogyan mindenhol írják "vastagtalpú futócipő", de ha logikusan gondolkozunk, akkor a megoldás szerintem a túrafutócipők kategóriája. Ott is mindenféle terep van a futó előtt, ahogyan itt is. Ha vásárolunk, gondoljuk meg jól. Én például hiába veszek akármilyen cipőt, 5-6 hónap alatt szétszakad valahol, mert használom, ezért nem fogok 30-40 ezreket költeni. Sokan a decathlonban kapható kalenji márkájú cipőre esküdnek (érthető okokból) főleg azért mert tízen párezer forintból 3 párt is meg lehet venni, és az árához képest kimagasló minőségű. A döntés a tiétek.
Nadrág: ne sajnáld. Ez a legfontosabb. Második szempont a kényelem. Mellig húzhasd a térded, és fenekedig a sarkad, és ne szakadjon szét egy terpesztől. A videók azt sugallják, hogy melegító nadrág, és nem poénból edz mackóalsóban mindenki :)
Felsőruha: ezt se sajnáld. Ha már félsz benne rollozni akkor fel se vedd. Amúgy teljesen mindegy, csak tudj benne mozogni, ne akadályozza a karodat semmilyen mozgásban. Ha kicsit komolyabban akarod venni a dolgokat, akkor izzadás elvezetős trikókat is lehet kapni stb stb...
|